सलहेशः द पिपुल्स हिरो फिल्म लेल कलाकारक चुनाव सिर्फ अडिसन मार्फत

लोकनायक सलहेश पर बनि रहल फिल्म लेल कलाकार केर चुनाव अडिशन सँ, आवेदन आमंत्रित

काठमांडू, नेपाल। ८ फरबरी, २०१८. मैथिली जिन्दाबाद!!

लोकनायक राजा सलहेश केर जीवन पर आधारित फिल्म ‘सलहेशः द पिपुल्स हिरो’ केर निर्माण सँ पहिने कलाकार लोकनिक चुनाव अडिसन मार्फत कयल जेबाक जनतब निर्माता राजकुमार महतो देलनि अछि। एहि सन्दर्भ मे पठायल गेल प्रेस विज्ञप्ति मुताबिक ई समाचार भेटल अछि। समाचार कुल चारि (४) भाषा मे राखि रहल छी।

१. मैथिली भाषामे
 सलहेश लेल कलाकारक चुनाव आडिशन द्वारा

कलाकार केर खोज मे ‘सलहेसः द पिपुल्स हिरो’

काठमांडू । कलाकार अनुसार कथा लिखब नेपाली फिल्मक पुरान बीमारी छैक। निमार्ता द्वारा शुरुहे मे ‘फलाँ कलाकार लेल फिट कथा अछि’ कहिकय लेखकसँ लिखायल जाएत छैक। किछुए गोटा चरित्र मुताबिक एक्टर तकैत अछि। १५ सय वर्ष पहिनुका ऐतिहासिक कथापर बनय जा रहल फिल्म ‘सलहेसः द पिपुल्स हिरो’लेल सेहो कैरेक्टर अनुसार कलाकार चुनल जेबाक निर्णय लेल गेल अछि।

मिथिलाक राजा सलहेसक गाथापर निर्माण हुअय जा रहल फिल्मक लेल सोम दिन कलाकार लोकनि अडिसन आह्वान कयल गेल अछि। फिल्ममे सलहेसः राजा जयवर्धन सैलेश, मन्दोदरी, भैरव भुपाल, मोतीराम, बृधेश्वर, करिकन्हा, राजा सैनी, रेश्मा, हिनपत लगायत ३० गोट प्रमुख ऐतिहासिक पात्रक संग दर्जनौँ सपोर्टिङ रोल हेतु अडिसन मार्फत कलाकार चुनाव करबाक बात फिल्मक निर्देशक अमितेश शाह सँ जानकारी भेटल। ‘ई फिल्म ऐतिहासिक कथापर बनायल जेबाक कारण कैरेक्टर अनुरूप कलाकार चुनाव करब, स्थापित कलाकार राखय लेल सेहो कैरेक्टर अनुसार अडिसन करेलाक बादे फिल्म मे राखब,’ निर्देशक शाह कहलनि।

कलाकारितामे रुचि रखनिहार सब कियो एक महीनाक भितरे फिल्मक लेल आवेदन कय सकबाक जानकारी निर्माता राजकुमार महतो कहलनि।
महतोक अनुसार आवेदनक आधारमे कलाकार खोजय वास्ते फिल्म युनिट अडिसनक लेल देशक विभिन्न भाग जेना विराटनगर, जनकपुरधाम, नेपालगञ्ज, काठमाडौंसहित भारतक दरभंगा, पटना, मुम्बई, दिल्ली, कलकत्ता, आ बंगलादेशक राजधानी ढाका तथा चीनक बेजिगंधरि पहुँचबाक लक्ष्य रखबाक बात सेहो ओ बतौलनि। अडिसनमे सहभागी होमय चाहनिहार फिल्मक अफिसियल फेसबुक पेज, वेबसाइट या जिमेल मार्फत फौर्म भरि सकताह। देशक विभिन्न स्थानमे फौर्म उपलब्धताक व्यवस्था सेहो करेबाक बात निर्माता महतो कहलनि। ई प्रतिभा रहैत अवसर नहि भेटनिहार लेल कलाकार बनबाक स्वर्णमयी मौका सेहो होयत’, अडिसनमे सहभागी होयबाक लेल नव कलाकार सबकेँ आग्रह कयलनि।

भोर कम्पनी प्रालिक प्रस्तुतिमे बनि रहल ई फिल्मक प्रमुख पात्र सलहेस मिथिलामे राजा जनक उपरान्त सर्वाधिक प्रादुर्भाव रखनिहार ऐतिहासिक व्यक्तित्व मानल जाएत छथि। हुनका नेपालक तराईक्षेत्रक संग-संग भारतक मिथिला क्षेत्र मे पर्यन्त दुसाध, मुशहर व अन्य दलित समुदाय द्वारा अपन लोकदेवताक रूप मे पूजा-अर्चना कयल जाएत अछि। ओना सलहेस मे समस्त जाति-समुदाय-वर्णक एक रंग आस्था अछि आर सब कियो श्रद्धाक दृष्टि सँ एहि महापुरुष केँ आइयो लोकदेवताक रूप मे गहबर आदि पवित्र स्थानपर मूर्ति लगाकय सालो भैर पूजा करैत अछि। ‘काफी लंबा समयक रिसर्च उपरान्त हम सब फिल्म बनेबाक निष्कर्षमे पहुँचलहुँ अछि,’ फिल्मक निर्माता सेहो रहल रिसर्चर राजकुमार महतो बतेलनि।

फिल्मकेँ अमितेश साह द्वारा निर्देशन कयल जायत। हुनकर ई पहिल फीचर फिल्म होयत। भारतक दिल्ली स्थित एशियन एकेडेमी अफ फिल्म एण्ड टेलिभिजन सँ फिल्म मेकिङ पढनिहार अमितेश सन् २००० सँ अडियो–भिज्युअल मिडियामे कार्यरत छथि। ६० टा सँ बेसी नाटकक निर्देशन कय चुकला अमितेशले लघु फिल्म ‘कमला’ बनेने छथि। ई फिल्म अन्तर्राष्ट्रीय फिल्म महोत्सव आदि मे अवार्ड सेहो जितने अछि।

करीब पाँच करोड़ अनुमानित बजट राखल गेल एहि फिल्मक छायांकन धनुषा, महोत्तरी, सिरहा, सप्तरी, सुनसरी, मोरड, झापा, चितवन आर भारतक स्थान सब होयबाक बात निर्माता महतो सँ जानकारी भेटल । ‘स्क्रिप्ट तथा रिसर्चक किछु कार्य बाँकी रहि गेलाक कारण निर्माण घोषणा भेलाक लगभग एक वर्ष बाद मे हम सब अडिसनमे जा रहल छी’, निर्देशक शाह बतेलनि, ‘आब काज द्रुतगति मे होयत। कलाकार चुना गेलाक बाद वर्कशप करब आर फेर सुटिङमे जायब।’

मिथिला क्षेत्रमे खूब लोकप्रिय पात्र थिकाह राजा सहलेस । ‘हुनकर वास्तविक नाम राजा जयवर्द्धन सैलेश छल’, सलहेसक विषय मे रिसर्च कय रहला निर्माता महतो कहलनि, ‘ओ कोनो खिस्सा-पिहानीक पात्र नहि, नहिये पुराण-वर्णित कोनो यशस्वी राजर्षिये थिकाह। ओ ताहि समयक राजा भेलाक बादो आमलोकक कल्याणमे सक्रिय रहलाह जाहि कारण ओ जनताक प्रिय पात्र बनि गेलाह इतिहास वर्णन करैत अछि। मिथिलामे अन्याय, अत्याचार आर अराजकता बढि गेलाक समयमे सलहेसक प्रादुर्भाव भेल छल। हुनका मिथिला क्षेत्रमे अन्याय आर अत्याचार विरुद्ध लड़निहार विद्रोहीपात्रक रूपमे सेहो चिन्हल जाएत छन्हि।’

निर्देशक शाह एहेन ऐतिहासिक कथापर फिल्म बनेबाक जिम्मेवारी भेटब अपना-आप मे बहुत चुनौतीपूर्ण होयबाक बात बतेलनि। ‘फिल्मक कास्टिंङ, कसट्यूम, गहना, शृंंगार, सेट, लोकेसन, संगीत हरेक पक्षमे विस्तृतमे काज केनाय आर कथा संग न्याय केनाय अपना-आप मे चुनौतीपूर्ण अछि,’ ओ कहलनि, ’कोनो पक्षमे कमी रहय नहि देबाक हिसाबे काज करबाक प्रयास करब। आशा करैत छी जे एहि फिल्मसँ नेपाली फिल्म क्षेत्रक स्तरीयता आरो बढि जेबाक अनुभूति होयत।’

सिरहाक लहानसँ चारि किलोमीटर पश्चिममे सलहेसक नामसँ ‘सलहेस फुलबारी’ स्थित अछि। ’एहिठाम हर वर्ष नेपाली नव वर्षक पहिल दिन एहि फूलबारीमे एक अति विशिष्ट आ सुन्दर फूल फूलायल करैत अछि,’ निर्माता महतो बतेलनि, ’फूलबारीमे पूजा करय लेल आबयवलाक मनोकांक्षा पूरा होयबाक विश्वास प्रचलित अछि। एहि फूलबारीमे राजा सलहेस फूल तोड़य जाएथ से किंवदन्ति प्रसिद्ध अछि। सलहेसकेँ हुनक प्रेमिका कुशमा मालिन प्रत्येक दिन एतय फूलक माला अर्पण करथिन आर वैह प्रेमक प्रतिककेर रुपमे आइयो एतय फूलक रूप मे फूलाइत अछि ई मान्यता जन-जनमे प्रचलित अछि। ’ हरेक वर्षक वैशाख १ गते एतय विशाल मेला लागल करैत अछि जाहि मे नेपाल आर भारत सँ लाखों लोकक भीड़ एहि फूलक दर्शन आ सलहेसक पूजा वास्ते आयल करैत छथि।

फिल्ममे भिएफएक्स अनुपम शाह, कथा डा. राजेन्द्र विमल, संवाद महेन्द्र मलगिंया आर पटकथा निर्देशक शाहेकेर रहत। सुनिल–प्रवेशक संगीत, डा. विमल, अशोक दत्त आर ईश्वर दाहालक गीत रहत। ई ऐतिहासिक फिल्म भेलाक चलते भिएफएक्सकेर सेहो प्रयोग कयल जेबाक बात निर्देशक शाह कहलनि।

अडिसन आवेदनक लेलः
You can apply online by clicking the below given web link
https://docs.google.com/forms/d/1sQxZ9XdvnrJGNZpJ7z41Vw-oqrGjLEYgAprwYDyAnDk

For offline application, you can contact and submit at
[email protected]

Application form can be downloaded from official facebook page of the movie
www.facebook.com/salheshthemovie

APPLICATION FORM FOR CASTING
This is a call for audition from BHORE Films for casting the actors in the highly ambitious upcoming histo-cultural commercial movie “Salhesh: The People’s Hero”. Interested actors from all the age groups are encouraged to apply for this highly ambitious project. The application can be submitted bot…
docs.google.com

२. नेपाली भाषामे

‘सलहेस’का सबै कलाकार अडिसनमार्फत छानिने
कलाकार खोज्दै ‘सलहेस: द पिपुल्स हिरो’
कलाकार अनुसार कथा लेखिनु नेपाली फिल्मको पुरानै रोग हो । निमार्ताले सुरुमै ‘फलानो कलाकारलाई फिट हुने कथा है’ भनेर लेखकलाई लेखाउने गर्छन् । कमैले मात्र क्यारेक्टरअनुसार एक्टर खोज्छन् । १५ सय वर्षअघिको ऐतिहासिक कथामाथि बन्न लागेको फिल्म ‘सलहेस : द पिपुल्स हिरो’ले पनि क्यारेक्टरअनुसार कलाकार छनौट गर्ने भएको छ ।मिथिलाका राजा सलहेसको गाथामाथि निर्माण हुने यो फिल्मका लागि सोमबार कलाकारको अडिसन आव्हन गरिएको छ । फिल्ममा रहने सलहेस ः राजाजयवर्दन शैलेस, मन्दोदरी, भैरव भुपाल, मोतिराम, बृधेश्वर, करिकन्हा, राजा सैनी, रेश्मा, हिनपत लगायत ३० ऐतिहासिक मुख्य पात्रहरुसहित दर्जनौँ सपोर्टिङ रोल पनि अडिसनबाटै छनौट गरिने फिल्मका निर्देशक अमितेश शाहले जानकारी दिए । ‘यो फिल्म ऐतिहासिक कथामाथि बन्ने भएकाले हामीले क्यारेक्टरसुहाउँदा कलाकार छनौट गर्छौ, चलेकै कलाकार राख्दा पनि क्यारेक्टरअनुसार अडिसन गराएरै राख्छौँ,’ निर्देशक शाहले भने ।

कलाकारिता रुची भएका जोकोहीले एक महिनाभित्र फिल्मका लागि आवेदन गर्न सक्ने निर्माता राज कुमार महतोले बताए । महताको अनुसार आवेदनका आधारमा कलाकार खोज्दै फिल्म युनिट अडिसनका लागि देशको विराटनगर, जनकपुरधाम, नेपालगञ्ज, काठमाडौंसहित भारतको दरभंगा, पटना, मुम्बई, दिल्ली, कलकत्ता, बंगलादेशको ढाका र चीनको बेजिगंसम्म पुग्ने लक्ष्य छ । अडिसनमा सहभागी हुन चाहनेले फिल्मको अफिसियल फेसबुक पेज, वेभसाइट या जिमेलमार्फत फर्म भर्न सक्नेछन । देशका विभिन्न स्थानमा फर्म उपलब्धताको व्यवस्था समेत गरिएको निर्माता महतोले जानकारी दिए । ‘यो प्रतिभा भएका तर अवसर नपाएकाहरुका लागि कलाकार बन्ने सुनौलो अवसर पनि हो,’ अडिसनमा सहभागी हुन उनले नयाँ कलाकारलाई आग्रह गर्छन् ।

भोर कम्पनी प्रालिको प्रस्तुतिमा बन्ने यो फिल्मका प्रमुख पात्र सलहेस मिथिलामा राजा जनकपछिको प्रादुर भाव भएको व्यक्तित्व मानिन्छन्। उनलाई तराईंको दुसाध समुदायले अहिले पनि भगवानका रुपमा पूजा गर्छन्। ‘लामो समयको रिसर्च पछि हामी फिल्म बनाउने निष्कर्षमा पुगेका हौं,’ फिल्मका निर्माता समेत रहेका रिसर्चर राजकुमार महतोले बताए।

फिल्मलाई अमितेश साहले निर्देशन गर्ने भएका छन्। उनको यो पहिलो फिचर फिल्म हुनेछ। भारतको दिल्लीस्थित एशियन एकेडेमी अफ फिल्म एण्ड टेलिभिजनबाट फिल्म मेकिङ पढेका अमितेश सन् २००० देखि अडियो–भिज्युअल मिडियामा कार्यरत छन्। ६० भन्दा बढी नाटकको निर्देशन गरिसकेका अमितेशले सर्ट फिल्म ‘कमला’ बनाएका छन्। यो फिल्मले अन्तराष्ट्रिय फिल्म महोत्सवहरुमा अवार्डसमेत जितेको छ।

करिब पाँच करोड अनुमानित बजेट राखिएको यो फिल्मको छायांकन धनुषा, महोत्तरी, सिरहा, सप्तरी, सुनसरी, मोरड, झापा, चितवन र भारतका स्थानहरु हुने निर्माता महतोले जानकारी दिए । ‘स्क्रिप्ट र रिसर्चका केही कामहरु बाँकी रहेकाले निर्माण घोषण भएको करिब एक वर्षपछि हामी अडिसनमा जाँदैछौं,’ निर्देशक शाहले भने, ‘अब काम द्रुतगतीमा हुन्छ । कलाकार छनौट हुनेवित्तिकै वर्कशप गर्छौ त्यसपछि सुटिङमा जानेछौँ ।

मिथिला क्षेत्रमा निकै लोकप्रिय पात्र हुन् राजा सहलेस । ’ उनको वास्तविक नाम भने राजा जयवर्द्धन सैलेश थियो,’ सलहेसबारे रिसर्च गरिरहेका निर्माता महतोले भने, ’ यिनी कुनै दन्त्य कथाका पात्र होइनन्, न पुराणका यशस्वी राजर्षि नै हुन्। उनी त्यतिबेला राजाभए पनि लोक कल्याणमा सक्रिय थिए जसकारण उनी जनताका प्रिय पात्र बनेको बताइन्छ। मिथिलामा अन्याय, अत्याचार र अराजकता बढेको समयमा सलहेसको प्रादुर्भाव भएको थियो। उनलाई मिथिला क्षेत्रमा अन्याय र अत्याचार विरुद्ध लडेका विद्रोहीपात्रका रुपमा समेत चिनिन्छ।’

निर्देशक शाहले यस्तो ऐतिहासिक कथामाथि फिल्म बनाउने जिम्मेवारी पाउनु आफैँमा चुनौतिपूर्ण रहेको बताए। ‘फिल्मको कास्टिंड, कसट्यूम, गहना, शृंगार, सेट, लोकेसन, संगीत हरेक पक्षमा विस्तृतमा काम गर्नु र कथालाई न्याय गर्नु आफैमा चुनौतिपूर्ण छ,’ उनले भने, ’कुनै पक्षमा कमी रहन नदिने गरी काम गर्ने प्रयास गर्नेछु। आशा छ यो फिल्मबाट नेपाली फिल्म क्षेत्रले थप स्तरीयता महसुस गर्नेछ।’

सिरहाको लहानदेखि चार किलोमिटर पश्चिममा सलहेसको नाममा राखिएको ‘सलहेस फुलबारी’ छ। ’हरेक वर्ष नेपाली नयाँ वर्षको पहिलो दिन यो फूलबारीमा फूल फूल्ने गर्छ,’ निर्माता महतोले भने, ’फूलबारीमा पूजा गर्न आउँदा मनोकांक्षा पूरा हुने विश्वास गरिन्छ। यो फूलबारीमा राजा सलहेस फूल टिप्ने जान्थे भन्ने किवंदन्ती छ।

सलहेसलाई उनकी प्रेमीका कुशमा मालिनले हरेक दिन त्यहाँ फूलको माला अर्पण गर्थिन् र त्यही प्रेमको प्रतिकका रुपमा आज पनि त्यहाँ फूल फूल्ने गरेको विश्वास गरिन्छ। ’ हरेक वर्षको वैशाख १ गते त्यहाँ ठूलो मेला लाग्ने गर्छ जहाँ नेपाल र भारतबाट लाखौं मानिस आउने गर्छन् ।

फिल्ममा भिएफएक्स अनुपम शाह, कथा डा. राजेन्द्र विमल, संवाद महेन्द्र मलगिंया र पटकथा निर्देशक शाहकै रहनेछ। सुनिल–प्रवेशको संगीत, डा. विमल, अशोक दत्त र ईश्वर दाहालको गीत रहनेछ। यो। ऐतिहासिक फिल्म भएकाले भिएफएक्सको पनि प्रयोग गरिने निर्देशक शाहले बताए।

अडिसन आवेदनका लागि
You can apply online by clicking the below given web link
http://bit.ly/2E5O74u
For offline application, you can contact and submit at
[email protected]

Application form can be downloaded from official facebook page of the movie
www.facebook.com/salheshthemovie

YouTue Link
https://www.youtube.com/watch?v=_zCI1OigFJI

APPLICATION FORM FOR CASTING in Upcoming Movie “Salhesh: The People’s Hero”
This is a call for audition from BHORE Films for casting the actors in the highly ambitious upcoming histo-cultural commercial movie “Salhesh: The People’s Hero”. Interested actors from all the age groups are encouraged to apply for this highly ambitious project. The application can be submitted bot…
docs.google.com

 

३. अंग्रेजी भाषामे

Film ‘Salahesh’ to Choose Artist through Audition

A Haunt for Artists by ‘Salahesh: The People’s Hero’

Kathmandu. February 6, 2018. Writing story to suit any specific artist is an old fashion in Nepali Film. Producers do inform the script writers well in beginning that the story is to suit the fixed actor/actress so write accordingly. A very few look for actors as per characters of any film story. A film ‘Salahesh: The People’s Hero’ based on a 1500 years old historical story is going to choose the actors/actresses according to the characters of story.

An audition is called on Monday for this film being made on Salahesh, the King of Mithila. The characters in this film are Salahesh, King Jayavardhan Shailesh, Mandodari, Bhairav Bhupal, Motiram, Briddheshwar, Karikanha, King Saini, Reshma, Hinpat and 30 other historical main characters and artists for dozens of other supporting roles will be selected through audition itself, said Amitesh Shah, the director of this film. Director Shah said, “Since this film is based on historical story so we would choose the artists matching to the characters, even if any established artist would be required would be selected through audition itself.”

Anyone interested in filmy acting can submit their application, said producer Raj Kumar Mahato. As per Mahato, on basis of submitted application the audition will be held at Biratnagar, Janakpurdham, Nepalgunj, Kathmandu as well as Darbhanga, Patna, Mumbai, Delhi, Kolkata of India, the capital city Dhaka of Bangladesh to Beijing of China. Those interested to participate in audition can fill the form of application through official Facebook page, website or email made for the film. Mahato said that the application forms will be available on different places of nation. “This is a golden opportunity for those who have artistic skill but yet not got any opportunity to become renowned artist.”, he appealed to newcomers for aggressive participation.

Salahesh understood to be next most effective King of Mithila after Janaka is the heroic character of this film being presented under the banner of Bhore Company Pvt. Ltd. He is believed as a Lord by Dalit caste Dushadh whereas his legends worshiped by all commoners as a savior from ugly fates and devils willing to invade Mithila. ‘After a very long time research we decided to make film’, the producer cum researcher Rajkumar Mahato said.

Amitesh Shah will direct this film. It will be his first feature film. After completing skillful education on film making from Asian Academy of Film & Television, New Delhi of India Amitesh is working in audio-visual media since 2000. Having directed more than 60 theatrical dramas Amitesh has also made a short-film Kamala. This film has been awarded by international film festivals too.

The shooting spots of this film to be made with an estimated budget of 5-crores will be in Dhanusha, Mahottari, Sirha, Saptari, Sunsari, Morang, Jhapa, Chitvan, also a few places of India – informed Mahato the producer. ‘Due to some incomplete works in script and researches, we are now going for audition after 1 year of announcement for making the film. However, now the progress is rapid. Immediately after selection of actors/actresses we will organize the workshop and then proceed ahead with shootings.” said director Amitesh Shah.

King Salahesh is very popular folk-hero in Mithila. His real name was King Jayavardhan Shailesh. He is neither an imaginary character of any demon’s tales, nor just the popular Rajarshi (king) of any Puran (Mythology). Despite being a king he mostly engaged himself in various actions for sake of people’s welfare, thus he emerged to be more popular than others. Salahesh incarnated in tough time of Mithila where injustice, oppression and anarchy were on height. He is also respected as a hero who fought against injustice and oppression as a rebel. – said researcher cum producer Raj Kumar Mahato.

Director Shah expressed that making film on such historical story a big challenge in itself. He said, “The casting, costumes, jewelries, make-ups, sets, locations, musics – we need to work elaborately in every aspect and do justice with the story – all are very much challenging. Will try not to leave even a minor chance of mistake, we are hopeful that this film will give a new height and pathway to Nepalese film industry.”

There is Salahesh Fulbari just 4 KM behind Lahan city of Sirha. ‘A unique and beautiful flower flourish on new-year day every year’ said Mahato, “Offering prayers on this day in said garden fulfills all the desires, especially of lovers longing to meet their partners eagerly make their day without fail. This garden is believed to be the meeting point of King Salahesh with his lover Maalin (girl from the family of gardener known as Maali in Mithila). King Salahesh used to visit this place for picking flowers daily. His lover Kusuma Maalin used to make a garland and present it to Salahesh daily as an offer of her sacred love with him. The same symbol of love still flourish on bark of a tree in this garden which is the main point of peoples’ attraction. On 1st Vaishakh, millions of people both from Nepal and India do visit this garden and offer the prayers to legend Salahesh.”

VFX in this film will be of Anupam Shah, story by Dr. Rajendra Bimal, dialogue by Mahendra Malangiya and screenplay by director Amitesh Shah himself, music by Sunil-Pravesh, songs by Dr. Rajendra Bimal, Ashok Dutta and Isvar Dahal.
Since this film is based on historical facts, so VFX will also be used, said director Shah.

For Audition Application: You can apply online by clicking the below given web link

https://docs.google.com/forms/d/1sQxZ9XdvnrJGNZpJ7z41Vw-oqrGjLEYgAprwYDyAnDk

For offline application, you can contact and submit at
[email protected]

Application form can be downloaded from official facebook page of the movie
www.facebook.com/salheshthemovie

४. हिन्दी भाषामे

सलहेश के लिये कलाकारोंका चुनाव आडिशन से

कलाकारों के खोज में फिल्म ‘सलहेसः द पिपुल्स हिरो’

काठमांडू । कलाकार के अनुरूप कथा लिखना नेपाली फिल्मकी पुरानी फितरत है। निर्माता पहले से ‘फलाँ कलाकार पर फिट बैठनेवाली कथा हो’ कहकर लेखकोंसे लिखबाया करते हैं। बहुत थोड़े फिल्मों में ही चरित्र पर फिट बैठनेवाले एक्टर खोजा जाता है। १५ सौ वर्ष पुरानी ऐतिहासिक कथाओंपर बनायी जा रही फिल्म ‘सलहेसः द पिपुल्स हिरो’ में भी कैरेक्टर अनुसार कलाकार चुना जायेगा कहा गया है।

मिथिलाके राजा सलहेसके गाथाओंपर निर्माण किया जा रहा फिल्म के लिये सोमवारको कलाकार से अडिसन में भाग लेने के लिये आह्वान किया गया है। फिल्ममें सलहेसः राजा जयवर्धन सैलेश, मन्दोदरी, भैरव भुपाल, मोतीराम, बृधेश्वर, करिकन्हा, राजा सैनी, रेश्मा, हिनपत लगाकर कुल ३० प्रमुख ऐतिहासिक पात्रोंके साथ दर्जनों सपोर्टिङ रोल हेतु अडिसन मार्फत कलाकार चुनने की बातें फिल्म निर्देशक अमितेश शाह ने जानकारी दी है। ‘यह फिल्म ऐतिहासिक कथापर बनाये जानेके कारण कैरेक्टर अनुरूप कलाकारोंका चुनाव करेंगे, स्थापित कलाकारों को भी कैरेक्टर अनुसार अडिसन करानेके बाद ही फिल्म मे लिया जायेगा,’ निर्देशक शाह बताये।

कलाकारितामें रुचि रखनेवाले हर कोई एक महीनाके भीतर फिल्मके लिये आवेदन कर सकेंगे यह जानकारी निर्माता राजकुमार महतो द्वारा दी गई।
बकौल महतो आवेदनके आधारपर कलाकार खोजने हेतु फिल्म युनिट अडिसनके लिये देशके विभिन्न भागों जैसे विराटनगर, जनकपुरधाम, नेपालगञ्ज, काठमाडौंसहित भारतके दरभंगा, पटना, मुम्बई, दिल्ली, कलकत्ता, आ बंगलादेशकी राजधानी ढाका तथा चीनकी बेजिंग तक पहुँचने का लक्ष्य रखने की बातें कही। अडिसनमें सहभागी होना चाहनेवालों फिल्मकी अफिसियल फेसबुक पेज, वेबसाइट या जिमेल मार्फत फौर्म भर सकनेकी बातें भी महतो ने बताई। देशके विभिन्न स्थानमें फौर्म उपलब्ध करानेकी व्यवस्था कराई जायेगी, उन्होंने कहा। यह प्रतिभा रहते अवसर न मिलनेवालों को कलाकार बनने के लिये सुवर्ण अवसर होगा, अडिसनमें सहभागी होनेके लिये नये कलाकारों से अपील करते हुए राजकुमार महतो ने यह बातें कहीं।

भोर कम्पनी प्रालिकी प्रस्तुतिमें बन रही इस फिल्मका प्रमुख पात्र सलहेस मिथिलामें राजा जनक के बाद सर्वाधिक प्रादुर्भाव रखनेवाले ऐतिहासिक व्यक्तित्व माने जाते हैं। उनको नेपालकी तराईक्षेत्रके लोगों के अलावे भारतकी मिथिला क्षेत्र के लोगों जिसमें प्रायः दुसाध, मुशहर व अन्य दलित समुदाय के लोग शामिल हैं उनके द्वारा अपनी लोकदेवताके रूप में पूजा-अर्चना किया जाता है। वैसे सलहेस में समस्त जाति-समुदाय-वर्णके लोगों में एकसमान आस्था है और सभी लोग श्रद्धाकी दृष्टि से इन महापुरुष को आज भी लोकदेवताके रूप में गहबर आदि पवित्र स्थानोंपर मूर्ति लगाकर सालों भर पूजा करते हैं। ‘काफी लंबा समय तक रिसर्च करने के बाद हमलोगों ने फिल्म बनानेका निष्कर्षपर पहुँचे हैं,’ फिल्मका निर्माता राज कुमार महतो जो स्वयं रिसर्चर भी हैं उन्होंने यह बातें कही।

फिल्मका निर्देशन अमितेश साह द्वारा किया जाएगा। उनका यह पहला फीचर फिल्म होगा। भारतकी राजधानी दिल्ली स्थित एशियन एकेडेमी अफ फिल्म एण्ड टेलिभिजन से फिल्म मेकिङ पढनेवाले अमितेश सन् २००० से औडियो–भिज्युअल मिडियामे कार्यरत हैं। ६० से अधिक नाटकों में निर्देशन कर चुके अमितेश ने लघु फिल्म ‘कमला’ बनाये। यह फिल्म अन्तर्राष्ट्रीय फिल्म महोत्सव आदि में अवार्ड जीतने में सफल रही।

करीब पाँच करोड़ अनुमानित बजट रखा गया इस फिल्मका छायांकन धनुषा, महोत्तरी, सिरहा, सप्तरी, सुनसरी, मोरड, झापा, चितवन और भारतके कुछ स्थानों पर की जायेगी निर्माता महतो से जानकारी मिली । ‘स्क्रिप्ट और रिसर्चके कुछ महत्वपूर्ण कार्य बाकी रह जानेके कारण निर्माणकार्य घोषणा होनेके लगभग एक वर्ष बाद हमलोग अडिसनमें जा रहे हैं’, निर्देशक शाह कहे, ‘अब कार्य द्रुतगति से होगा। कलाकार चुने जानेके बाद वर्कशप करेंगे और फिर सुटिङमे जायेंगे।’

मिथिला क्षेत्रमें अत्यन्त लोकप्रिय पात्र हैं राजा सहलेस । ‘उनका वास्तविक नाम राजा जयवर्द्धन सैलेश था’, सलहेसके विषय में रिसर्च कर रहे निर्माता महतो कहे, ‘वो किसी काल्पनिक कथाके पात्र नहीं थे, ना ही पुराण-वर्णित कोई यशस्वी राजर्षि ही थे। वो उन दिनों के राजा होते हुए भी आम लोगों के कल्याण में खुद तल्लीन रहते थे जिस कारण से सीधे जनमानस में बैठकर लोगों का प्रिय पात्र बन गये ऐसा इतिहास वर्णन करती है। मिथिलामें अन्याय, अत्याचार और अराजकता बढ जानेके समयमें सलहेसका प्रादुर्भाव हुआ था। उनको मिथिला क्षेत्रमें अन्याय और अत्याचार विरुद्ध लड़नेवाला विद्रोहीपात्रके रूपमें भी जाना जाता है।’

निर्देशक शाह इस तरहकी ऐतिहासिक कथाओंपर आधारित फिल्म बनाने की जिम्मेदारी मिलना खुदमें बहुत बड़ा चुनौती होनेकी बातें कही। ‘फिल्मका कास्टिंङ, कसट्यूम, गहना, शृंंगार, सेट, लोकेसन, संगीत सभी पक्षमें वृहत् स्तरपर काम करना और कथाके साथ न्याय करना अपने-आप में चुनौतीपूर्ण है,’ उन्होंने कहा, ’किसी भी पक्षमें कोई कमी न रह जाय यही हमारा प्रयास रहेगा। आशा करते हैं कि इस फिल्मसे नेपाली फिल्म क्षेत्रका स्तरीयता और भी बढ जायेगा।’

सिरहाके लहानसे चार किलोमीटर पश्चिममें सलहेसके नामपर ‘सलहेस फुलबारी’ स्थित है। ’यहाँपर हर वर्ष नेपाली नये सालके पहले दिन फूलबारीमें एक अति विशिष्ट और सुन्दर फूल खिलता है,’ निर्माता महतो फुलबारीके बारे में जानकारी देते हुए बताये, ’फूलबारीमें पूजा करने के लिये आनेवालोंका सभी मनोकांक्षा पूरा होनेवाली आस्था‍-विश्वास प्रसिद्ध है। इस फूलबारीमें राजा सलहेस फूल तोड़ने जाते थे यह किंवदन्ति भी प्रसिद्ध है। सलहेसको उनके प्रेमिका कुसमा मालिन प्रत्येक दिन एक फूलकी माला अर्पण करती थी और इसी प्रेमका प्रतिक के रुपमें आज भी यहाँ फूलके रूप में खिलनेकी मान्यता जन-जनमें प्रचलित है।’ हरेक वर्षके वैशाख १ गते यहाँ विशाल मेला लगता है जिसमें नेपाल और भारत से लाखों श्रद्धालुओंका भीड़ इसी फूलका दर्शन और सलहेसकी पूजा वास्ते आया करते हैं।

फिल्ममें भिएफएक्स अनुपम शाह, कथा डा. राजेन्द्र विमल, संवाद महेन्द्र मलगिंया तथा पटकथा निर्देशक शाहका ही रहेगा। सुनिल–प्रवेशका संगीत, डा. विमल, अशोक दत्त और ईश्वर दाहालकी गीत रहेगी। यह ऐतिहासिक फिल्म होनेके कारण भिएफएक्सका भी प्रयोग की जाने की बातें निर्देशक शाह ने बतलाया।

अडिसन आवेदनके लियेः
You can apply online by clicking the below given web link
https://docs.google.com/forms/d/1sQxZ9XdvnrJGNZpJ7z41Vw-oqrGjLEYgAprwYDyAnDk

For offline application, you can contact and submit at
[email protected]

Application form can be downloaded from official facebook page of the movie
www.facebook.com/salheshthemovie