चलू बाबाजी के कुटी बनगाँव सँ परसरमाः विवाह पंचमीपर वृहत् यात्रा

राहुल कुमार, बनगाँव। नवम्बर ३०, २०१६. मैथिली जिन्दाबाद!!

bangao-babajee-kuteeविश्व केर इतिहास में अगहन शुक्ल (विवाह पंचमी) केर बड पैघ महत्व मानल जाएत अछि । कियैक तँ आजुक दिन संत शिरोमणि बाबा लक्ष्मीनाथ गोसाईं जी केर सेहो पदार्पण एहि पृथ्वीलोक मे भेल कहल जाएछ। संगहि ईहो एकटा महान संयोग मात्र कहल जा सकैछ जे हिनकर समाधि लेबाक अर्थात् पुण्य-तिथि सेहो औझके दिन छल। ताहि हेतु ई दिन समस्त भारतवर्ष व मिथिला के लेल अतिसुभ दिन मानल जाइछ । जहिना भगवान् बुद्ध केर जन्म बुद्ध पूर्णिमाक दिन भेल तहिना संत लक्ष्मीनाथ गोसाईंक जन्म विवाह पंचमी दिन हेबाक बात केँ सेहो तूक मिलाकय कतेको भक्त-समीक्षक चर्चा करैत छथि।

 
बाबा लक्ष्मीनाथ एकहि संग संत, कवि, बैद्य सब किछु छलाह, तेँ ई कहबा मे कोनो अतिश्योक्ति नहि जे हुनका अष्ट सिद्धि नवनिधि केर दाता गोसाईं साक्षात् भगवान् केर स्वयं अवतार मानल जाएछ। हिनकर मुखारविन्दु सँ निकलल शब्द अमृतधारा छल जे हिनकर गुरु केर वचन अनुरूप “कलौ केवल कीर्तनम् – कान्तेयो सदा हरीः” केर अनुसरण करैत रहल ।
 
हिनकर धार्मिक विचार आध्यमिक अनुभूति केर सन्देश जन जन धरि पहुचेबाक लेल हिनकर कर्म भूमि बनगाम सँ सर्व सद्भावना यात्राक कार्यक्रम ०४.१२.२०१६ (विवाह पंचमिक ) दिन आयोजित कैल गेल अछि । एहि यात्रा में बाबा केर गाम परसरमा (सुपौल) धरि पहुँचि कय बाबा केर ठाकुरबाड़ी में भक्तिभाव सँ १००८ गो दीप प्रज्वलन, भजन गाबि अपन श्रद्धा सुमन बाबाजी केँ अर्पित करबाक आयोजन होयत। बाबाजी मे आस्था रखनिहार हजारों भक्त-श्रद्धालू लोकनि एहि यात्रा मे भाग लैथ ताहि हेतु जोर-शोर सँ प्रचार-प्रसार कैल जा रहल अछि।
 

मैथिली जिन्दाबाद सँ आयोजक लक्ष्मीनाथ सेवा मिशन सम्पर्क करैत आम आह्वान कएलनि अछि जे एहि सुअवसर पर भारत आ नेपाल केर विभिन्न भाग सँ बाबाजी केर भक्त व प्रेमीजन अवश्य भाग लैथ आर एहि महानतम् धार्मिक आयोजन केँ सफल बनबैत अपनो जीवन धन्य करैथ। ई यात्रा दिनक १२ बजे बाबाजी कुटी बनगाँव सँ आरम्भ भ सुपौल जिलाक परसरमा गाम धरि कैल जायत।