नेपाल भूकंप: गूगल निर्देशक डान फ्रिडिनबर्ग सहित १९ केर मृत्यु

नेपाल भूकंप उपरान्त बर्फक बाढि मे गूगल निर्देशक केर मृत्यु

google director

शनि दिन आयल महाभूकम्पक परिणामस्वरूप सागरमाथा (माउन्ट एवरेस्ट) केर पर्वतारोही पर सेहो खतरनाक बर्फक बाढि (एवलान्च) सँ गूगल केर कार्यकारी निर्देशक डान फ्रिडिनबर्ग सहित करीब १९ जन विदेशी शैलानी, पर्वतारोही आ सहयोगी शेर्पा लोकनिक मृत्यु होयबाक दुखद समाचार भेटल अछि। डान फ्रिडिनबर्ग केर मृत्युक खबैड़ गूगल द्वारा सेहो पुष्टि कैल जा चुकल अछि। अन्य दर्जनों पर्वतारोही व फँसल लोक केँ हेलिकोप्टर द्वारा उद्धार करबाक प्रक्रिया आइ दिन भरि चलल। बेस एक तथा दुइ मिलाकय कुल २१० लोक पर्वतारोहण मे रहबाक जानकारी भेटल अछि। करीब ६१ जन घायल अवस्था मे नेपालक राजधानीक विभिन्न अस्पताल मे भर्ती करायल जा चुकल अछि। गूगल केर निर्देशक सहित कुल चारि जनकेर टोली आ किछु डक्युमेन्ट्री फिल्मकेर निर्माता सहित अन्य टोली सेहो मृतककेर सूची मे पड़बाक समाचार अछि।